Taborety gastronomiczne – właściwości i zastosowanie

Taborety gastronomiczne to wyjątkowo praktyczne urządzenia, mające postać niskich, przenośnych palników. Mogą służyć zarówno do gotowania, jak i podgrzewania potraw. Większość lokali uzupełnia swoje kuchnie w modele gazowe lub elektryczne. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim w miejscach, gdzie konieczne jest przygotowywanie potraw w bardzo dużych ilościach, czyli w restauracjach, stołówkach, placówkach oświatowych czy kantynach wojskowych.

Taborety gastronomiczne

Przygotowanie znacznych ilości potraw wymaga zastosowania wielu naczyń gastronomicznych, w tym ciężkich i trudnych do przeniesienia garnków. Nierzadko obiekty te ważą nawet kilkadziesiąt kilogramów, co praktycznie uniemożliwia sprawne ustawienie ich na kuchenkach oraz spowalnia pracę. Znaczącym ułatwieniem są w takim przypadku taborety gastronomiczne, które pozwalają na przygotowywanie posiłków w bardzo dużych pojemnikach, bez konieczności podnoszenia ich na dużą wysokość. Urządzenia te zasadniczo różnią się rodzajem zasilania. W sprzedaży znaleźć można taborety gastronomiczne elektryczne oraz gazowe. Przy wyborze konkretnego rozwiązania, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wyposażenie kuchni lub zaplecza kuchennego w danym obiekcie gastronomicznym.

Taboret elektryczny

Taborety elektryczne najczęściej dostępne są w wersji jedno- lub dwupłytowej. Urządzenia te standardowo wyposażone są w płyty grzewcze o regulowanej mocy, które pozwalają na podgrzewanie garnków o różnej pojemności – zarówno najmniejszych, jak i tych ponad stulitrowych. Taboret elektryczny najczęściej wykonany jest ze stali nierdzewnej, która zapewnia wysoki poziom higieny oraz pożądaną wytrzymałość. Temperatura rozłożona jest na całej powierzchni równomiernie, niezależnie od ilości załączonych do systemu sekcji grzewczych. Wszystkie funkcje taboretów elektrycznych spełniają rygorystyczne standardy bezpieczeństwa. Zwykle taboret elektryczny posiada specjalne przyłącze, które zapewnia odpowiednią ochronę przeciwpożarową. Rozwiązanie to sprawdza się najlepiej wewnątrz pomieszczeń.

Taboret gazowy

Taboret gazowy może być zasilany gazem ziemnym bądź też bezpośrednio z butli gazowej. Urządzenia tego typu dysponują zwykle odpowiednim zabezpieczeniem, które chroni przed negatywnymi skutkami ulatniania się gazu. W sytuacji niekontrolowanego zgaśnięcia płomienia czujnik termiczny automatycznie odłącza bowiem dopływ gazu. Najczęściej wybierane są modele gazowe jednopalnikowe i dwupalnikowe, które pozwalają na swobodną regulację płomienia – począwszy od pozycji ekonomicznej z optymalną przepustowością, aż po całkowite otwarcie zaworu. Ze względu na możliwość podłączenia do butli z gazem, taboret gazowy może być eksploatowany także w warunkach plenerowych.

Źródło: Tanake.com.pl – wyposażenie gastronomiczne

Dodaj komentarz